پرداخت ارز مسافرتی با نرخ 4200 تومان متوقف شد

توسط : تیم محتوای ویلکسر

اخبار گردشگری

با توجه به سیاست های جدید ارزی کشور و رئیس جدید بانک مرکزی آقای همتی از 16 مرداد ماه قرارست سیاست های جدید ارزی اعمال شوند و بنابراین شرایط جدید پرداخت ارز مسافرتی با نرخ 4400 تومان انجام نخواهد شد و قرار است پرداخت ارز با سازوکار جدیدی انجام گیرد.

 

در همین حال پرداخت ارز مسافرتی توسط بانک ها دیگر انجام نمی گیرد و پرداختی های جدید در بسته جدید ارزی با نرخی بالاتر از 4200 تومان و کمتر از نرخ آزاد پرداخت خواهند شد. 

 

حذف ارز مسافرتی توقف


پس از مدتها حرف و حدیث در مورد اصلاح سیاست ها در تامین ارز مسافرتی، در نهایت تصمیم دولت بر این شد تا ارز رسمی از بخش مسافرتی و گردشگری حذف شود. با این وجود، بانک ها دیگر ارز مسافرتی با نرخ 4400 تومان برای دلار و 5000 تومان برای یورو نخواهند داد.

 

حذف یا توقف ارز مسافرتی؟!

 


طبق صحبت های همتی-رییس کل بانک مرکزی کشور- قرارست بازار ارز به رسمیت شناخته شود و صرافی ها مجددا به فعالیت خود ادامه دهند و ارز مسافرتی نیز از بازار آزاد و از طریق صرافی های مجاز تامین شود. بدین صورت مسافران و متقاضیان ارز مسافرتی با مراجعه مستقیم به صرافی ها باید ارز مورد نیاز خود را تامین کنند. 


اگر چه تاکنون بانک مرکزی هیچ اطلاعی در مورد میزان ارز پرداختی که قرار است از این پس در اختیار مسافران قرار گیرد اعلام نکرده است اما به طور قطع و یقین این طور نخواهد بود که هر متقاضی به هر میزان بتواند ارز دریافت نماید.

 

ارز مسافرتی 97 توقف حذف


در روز دوشنبه مورخ 15 مرداد ماه، در شعب ارزی بانک های پرداخت کننده ارز مسافرتی اعلام شد تا زمانی که بخشنامه بانک مرکزی برای توقف ثبت نام به آنها ابلاغ نشود، پرداخت ارز از طریق بانک ها ادامه پیدا خواهد کرد اما بعد از ابلاغ دستور بانک مرکزی، صرافی ها تامین کننده ارز مورد نیاز مسافر خواهند بود. 


سقف پرداخت ارز مسافرتی جدید چقدر است؟

 

هر چند جزییات این نوع دریافت ارز از صرافی ها هنوز به طور کامل اعلام نشده اما به احتمال زیاد تا سقف معینی خواهد بود. چندان دور از انتظار نیست که این سقف کماکان برای کشورهای هم مرز و مشترک المنافع 500 یورو و برای سایر کشورهای خارجی 1000 یورو باشد مانند گذشته باشد.


قیمت این ارز که مسافران باید آن را پرداخت کنند قیمتی است که در صرافی ها تعیین می شود که این قیمت نیز نشات گرفته از قیمت ارز در بازار ثانویه خواهد بود و می تواند تا 8000 تومان نیز باشد. در بازار ثانویه فعلا بانک مرکزی صحبتی از آن نکرده و می بایست صبر کرد تا این بازار فعالیت خود را آغاز نماید و قیمت تعیین شود. سپس صرافی ها می توانند تا حدود 5 درصد بالاتر قیمت های خود را تعیین و مبادله نمایند. 

 

ارز مسافرتی حذف


رییس کل بانک مرکزی اطمینان داده که تمام افرادی که تا زمان اجرایی شدن سیاست جدید ارزی ثبت نام انجام داده اند ارز خود را دریافت خواهند کرد.

 

رانت در ارز مسافرتی


در ارتباط با اجرای سیاست ارزی در تاریخ 21 فروردین 97 ، ارز مسافرتی با قیمت 4200 تومان و تا سقف 1000 یورو ارائه شد، با وجود اینکه قیمت در بازار آزاد تا 13 هزار تومان نیز افزایش پیدا کرد و این اختلاف فاحش قیمت، باعث ایجاد رانت شدید در این حوزه شد که البته بنابر گفته آقای رفیعی رئیس انجمن صنفی آژانسهای مسافرتی ایران این اتفاق نه توسط آژانسهای مسافرتی به صورت کلان بلکه توسط سود جویانی که منتظر فرصت های اینچنینی هستند افتاده است و ایشان بخش زیادی از آژانسهای مسافرتی کشور را از این اتهام مبررا می دانند در حالی که عده ای دیگر نیز بر این باورند که هیچ دلیلی وجود ندارد که دولت ذخایر ارزی خود را صرف مسافرتهای خار ج از کشور نماید.

 

توقف ارز مسافرتی 4200 تومانی


در نهایت ما در ویلکسر به عنوان عضوی از جامعه گردشگری و صنعت توریست کشور ضمن ابراز نگرانی خود از نامشخص بودن قیمت ارز معتقدیم که این عدم شفافیت در قیمت و مشخص نبودن دقیق آن قدرت تصمیم گیری برای برنامه ریزی سفر را از مسافران  سلب نموده و باعث شده است که عده زیادی از مسافران به دلیل سردرگم بودن و همچنین بالا رفتن بیش از حد و انتظار قیمت ارز نتوانند از زمان تعطیلات و فصل سفر خود به درستی استفاده نمایند.  

 

امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته در روزهای آینده هم، شاهد پایدار شدن قیمت ارز و هم کاسته شدن از قیمت آن باشیم که این خود مستلزم جدیدت در سخن و پیگیری امور مطرح شده در روزهای گذشته می باشد.

 

سفر حق هر شخص و آسان سازی شرایط سفر و ایجاد مکانیزم های مناسب در این زمینه از وظایف دولت ها می باشد، چرا که سفر پنجره ارتباط ملل و راهی برای آشنایی با فرهنگ کشورهای دیگر است و مطمئنا باعث آبادانی و پیشرفت کشورها خواهد بود.


در انتها معتقدیم که خالی شدن ذخایر ارزی کشور نه به خاطر ارائه ارز نه چندان زیاد مسافرتی در مقابل مبالغ کلان تخصیص داده شده در زمینه های مختلف می باشد که سیاست ها و پیش بینی های غلط باعث شده است مردم نتواند به راحتی و با خیالی آسوده برنامه ریزی های مربوط به سفر خود را از مدتها قبل انجام دهند و این خود باعث ضرر و زیان مسافران می باشد.
 

امتیاز : بدون امتیاز

نظرات